تلفظ نام کهن و صحیح "اسفرائن"در کلام نافذ حضرت آقا(روحی فداه) در جمع مردم این شهر در مهرماه سال جاری نشان دهنده عمق اطلاعات و دانسته های علمی حضرت ایشان در موارد مختلف است.

شاید بسیاری از ما اهالی و حتی نخبگان این استان تا کنون به نام اصلی شهر قدیمی و کهن اسفراین توجه نکرده باشیم.اما کلام نافذ حضرت آقا در این دیدار یکبار دیگر علاوه بر اثبات مطالعات فراوان ایشان،آن هم علی رغم مسؤلیت های بزرگ مملکتی،سطح نازل دانسته های فرهنگی ما را بر ملا ساخت.

"اسفرائن"،یا شهری که ما آن را به نام معمول اسفراین می شناسیم،شهری با قدمت چند هزار ساله است که حتی نشانه هایی از حضور این شهر در دوران پیش از اسلام نیز در منابع تاریخی موجود می باشد.

اما وجه تسمیه این شهر و دلائل کتب،مراجع و منابع قدیم و جدید،بر تلفظ اصلی آن که همانا"اسفرائن"می باشد تاکید دارند.

حداقل هشت منبع اصلی تاریخی از جمله الانساب سمعانی،خزینة الاصفیاء لاهوری،تاریخ سیستان نویسنده گمنام،فُتوح البُلدان بلاذری،تاریخ طبری محمد بن جریر طبری،معجم البُلدان یاقوت حموی،القانون مسعودی و...بر تلفظ نام این شهر به صورت"اسفرائن"یا"اسفرائین"تاکید دارند.

هرچند این واژه در گذر زمان به "اسفراین" تغییر لفظ یافته و در الفاظ عمومی نیز این‌چنین مطرح می‌شود،ولی دقت والای رهبر جامع الشرایط و حکیم انقلاب بر نام اصلی این شهر،بخش دیگری از رازهای محبوبیت این پیر فرزانه را برایمان روشن می سازد.

اندکی تامل در این موضوع،چندین و چند نکته رمز آلود که همانا رمز محبوبیت تاریخی ایشان است را نشان می‌دهد.

اولاً،مطالعات تاریخی رهبر انقلاب،همچون سایر مطالعات ایشان در حوزه های مختلف،بی نظیر است.

ثانیاً،حضرت آقا همچون یک استاد مبرز دانشگاه،برای هر کلاس درس یا سخنرانی خود ساعتها مطالعه و تحقیق داشته و حتی روی مسائل جزئی مثل نام یک شهر کوچک و البته قدیمی،چندین و چند منبع تاریخی را مطالعه می‌فرمایند.

جالب است بدانیم که حضرت آقا از تاریخ هفدهم مهرماه سال 91 یعنی دو روز قبل از سفر به استان،کلاسهای درس را تعطیل و در جمله ای به یاد ماندنی می فرمایند:«حالا یک رقیب سرسخت برای درس پیدا شده به نام مطالعات سفر؛ با عرض پوزش از دوستان فردا درس تعطیل است.»

ثالثاً،درک والای حضرت آقا از جایگاه بی بدیلشان و اهمیت دادن ایشان به برقراری یک رابطه دو سویه‌ی عمیق و همزادپنداری با مخاطب که یکی از اصول اولیه در علوم ارتباطات است،در هر جلسه و دیدار،از رعایت همین نکته های کوچک و بسیار مهم پیداست.

رابعاً،چه خوب است مسؤلین مملکتی در هر سطحی به جای روی آوردن به شعارهای تبلیغاتی سخیف یا استفاده از کلمات و الفاظ  ثقیل و غیر قابل درک برای عموم،کمی به رهبر انقلاب تاسی کرده و در خطابه هایشان اندکی اینچنین باشند!

هرچند اگر ولایتمداری سرلوحه همه کارها می بود که...

بگذریم.چه خوب است حالا که دارالقران اسفرائن در استقبال از مقام معظم رهبری سنگ تمام گذاشت،مردم و عالمان این سامان نیز دست در دست هم داده و با احیای نام قدیم و البته نغز آن که به معنای«آئین سپر داران»می باشد،در رسم دفاع از آرمانهای انقلاب،همچون همیشه پیشتاز باشند