1- روزی پدری به پسرش گفت:برایت نصیحتی نوشته ام و در جایی قرار داده ام،بعد از مرگم بخوان و به آن عمل کن.در سیاهی شب پدر و پسر به قصد مکانی در کوچه ها راه افتادند.پسر فانوسی در دست داشت،فانوس را پشت سر خود گرفت و همراه پدر به راه افتاد.پدر گفت:فانوس برای روشنی راهمان است چرا پشت سرت گرفته ای؟

پسر جواب داد:این فانوس مثل همان نصیحت شماست.اگر قرار نیست نصیحتتان چراغ راه امروزم شود،مثل این فانوس است که باشد،ولی راهمان را روشن نکند!

2- در برهه بسیار حساس و تاثیر گذار کنونی که در پیچ تاریخی انتخابی دیگر هستیم،بیش از گذشته به چراغ راه و فانوسی روشن،البته در مقابل،نه پشت سرمان،نیازمندیم.ما چراغ می‌خواهیم تا راه را از بیراهه تشخیص دهیم،چراغ نمی خواهیم که پشت سرمان باشد.که اگر اینگونه شد از سایه‌ی خودمان هم می‌ترسیم.

3- وظیفه جامعه ولایی و حزب اللهی در هر انتخابی،برگزیدن و تبلیغ برای معرفی "اصلح" است.ما حتی برای انتخاب صالح مقبول نیز معذوریم.فقط اصلح.این تنها توصیه دین و مکتب ماست."فبشّر عبادالذین‌ یستمعون‌ القول‌ فیتبعون‌ احسنه‌".این بشارتی است برای مؤمنانی که بهترین را انتخاب می‌کنند.

4- اما به راستی راه انتخاب اصلح چیست؟در این میان وظیفه ما چیست؟آیا همین کافی است که بگوییم:خودمان تشخیص می‌دهیم؟یا بعضاً خودمان را گول بزنیم که:نظر حضرت آقا چنین است!چقدر باید ایشان مستقیما اشاره کنند که در این زمینه هیچ کس نظرشان را نمیداند،تا عده ای دست بکشند از این مُهمل بافی ها؟؟؟

برخی پا را فراتر گذاشته و توصیه ایشان را به نقل از یک جلسه خصوصی بیان می‌کنند!!!

برادر عزیز اگر شما در این جلسه بودید و مطلب را شنیدید،کجای این جلسه می شود خصوصی؟؟؟

آیا راهی غیر از تشخیص زعمای جامعه و آن هم بزرگانی که مورد تایید امام و رهبری هستند برای ما باقی می‌ماند؟

من که در بین بزرگان سیاسی و اخلاقی،بعد از مقام معظم رهبری و حضرات مراجع،شخصی مقبول تر از حضرت علامه مصباح یزدی،سراغ ندارم.شما اگر سراغ دارید معرفی نمائید!

5- زمان،زمان آزمون است برادر.این تفسیر حقیقی "کل یوم عاشورا.."است.شک نکنید امتحان سخت دنیا در همین لحظات از مؤمن ستانده می‌شود.سخت است انتخاب با حسین(ع) بودن،یا...

سفیر حسین(ع) نزد شما آمده است.می‌گوید برای جبهه حسین(ع) دنبال سربازم.یک نفر می‌گوید:تا فلان روز صبر کن خبر می‌دهم.

آن یکی می‌گوید:به یکی از نزدیکان قول دادم زمینش را شُخم بزنم.دیگری جواب می‌دهد:اگر حسین(ع) یار می‌خواست،خودش چرا نیامد و...

الغرض چند روز قبل عزیزی گفت بیا برای فلانی کار کن.جبهه رفته است،مورد تائید است فلان است و فلان است.خلاصه گفت تشخیص ما این است که فلانی خیلی آدم بدرد بخوری است.گفتم اجازه دهید بین تشخیص شما و تشخیص مطهری زمان،به تشخیص علامه مصباح عمل کنیم.