شاهکارهای دیپلماتیک یک بسیجی تمام عیار،در جریان مذاکرات 1+5 در استانبول،در میان هیاهوی خبرهای داغ سیاسی و اقتصادی این روزهای ایران خیلی بزرگ نشد و به گوش نرسید.

این بسیجی بزرگمرد کسی نیست جز حاج سعید جلیلی دیپلمات ارشد در مذاکرات هسته ای ایران با 6 کشور.

1- ورود به سالن مذاکرات و عکس یادگاری!

یکی از رسوم میهمانی های دیپلماتیک،گرفتن عکس یادگاری در ابتدای مذاکرات است.نکته جالب توجه در مذاکرات حاج سعید با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،نوع پوشش اشتون در مواجهه با دیپلمات بسیجی ایرانی است.

به تغییر پوشش وی در دو عکس زیر توجه کنید:

از قرار معلوم،ژستهای دیپلماتیک و البته بسیجی وار این دیپلمات ارشد ایرانی،اشتون را وادار به زیر پا گذاشتن اصول خود کرده!

2- نماز جماعت در سالن مذاکرات

در خلال مذاکرات،حاج سعید جلیلی زمام امور را به دست گرفته و با لحنی تحقیر آمیز خطاب به نمایندگان اروپایی و امریکا می گوید گویا شما اختیاری از خود ندارید در حالی که ما با اختیار تمام به این مذاکرات آمده ایم.در این لحظه اشتون،صحت گفته های دکتر جلیلی را تائید کرده و می گوید ما باید کسب تکلیف کنیم.

در این لحظه که مصادف با اذان مغرب نیز بوده،دیپلمات بسیجی ایران،به دور از جریانات مذاکرات و فضای دیپلماتیک شروع به خواندن نماز جماعت در همان سالن مذاکرات کرده و سبب میشود گروه مقابل 20 دقیقه ای،از تماشای نماز این جانباز سرافراز اسلام لذت ببرند.

کاش تصویری از این صحنه بی نظیر به دنیا مخابره میشد.

3- نصب تصویری از شهدای هسته ای ایران در کفرانس خبری

یکی دیگر از ابتکارات تیم مذاکره کننده ایرانی و دکتر جلیلی،که مسبوق به سابقه هم هست،ذکر نام و یاد شهدای ایرانی و ادای احترام به مقام آنها در ابتدای مذاکرات و همچنین در جریان کنفرانس خبری است.تصویر فوق که به تمثال شهدای هسته ای ایران شهرت یافته،به اضافه تصویری از خلیج همیشه فارس،زینت بخش فضای کنفرانس خبری این دیپلمات بسیجی بود.

به هر حال هرچند از شیرمردان بی ادعای جبهه و جنگ جز این بعید است،اما این چند مورد جزیی که از مذاکرات مخابره شده و چندین شاهکار دیگر که دنیا توان مخابره آن را نداشت،از جمله شیرین کاری های متکی بر اخلاص و غیرت این دیپلمات ارشد ایرانی در مذاکرات هسته ای است.

همان ابهت و اقتداری که از امام روح الله آموختیم و در کلام امام خامنه ای یافتیم،اینک در حرکات و سکنات این مرد بسیجی دلاور هویداست.

چه خوب است آنهایی که در یک بار سفر دیپلماتیک تمام عمرشان!!!با شرکت در مراسم رقص و آواز،یا دست دادن و نشستن کنار پادشاهان کشورهای وهابی عربی،یا حمایت از گروههای انحرافی و عکس یادگاری گرفتن با عروسکان اروپای شرقی،مایه آبروریزی دستگاه دیپلماسی ایران میشوند،کمی در مکتب این بسیجی ولایتمدار،2 واحد درس غیرت بگذرانند.