سندروم جشنهای بی مصرف

1- شهر من،بجنورد،با قدمتی بیش از 2000 سال ،اینک در مرکزیت استانی به نام خراسان شمالی قرار گرفته و با پیشینه ای تاریخی و تمدنی، یکی از کهن ترین شهرهای شمال شرق ایران است.مفاخر علمی و ادبی این کهن شهر هزار چشمه از بسیاری از  شهرهای دیگر همطراز خود بالاتر و ضریب تقوا و قناعت مردم این دیار نیز در سطحی برخوردار،خودنمایی می کند.

2-تقسیم خراسان بزرگ به سه استان،و ایجاد خراسان شمالی به مرکزیت بجنورد،نه تنها خواست مردم این دیار ،که حق واقعی بجنورد بود.هرچند برای رسیدن به این حق عده ای گمنام و عده ای از کنار این مصوبه،با آلاف و الوف خاص خود به نان و نوایی رسیدند که شرحش بی انتهاست.مظلومیت این شهر در همین نکته پیداست که پس از گذشت 9 سال از تقسیم و شکل گیری استان،تنها پیشرف این استان در برگزاری جشنهای سالگرد در 19 مرداد هر سال است.

3- جشن 19 مرداد مولود تقسیم استان نیست.بلکه شویی است برای خودنمایی برخی که خود را ناجی این منطقه و مردم آن میدانند.همانهایی که از قِبل این نوع مراسمها دستی در حنا می برند و رانتی در جیب.پروژه های عمرانی و پُستهای مدیریتی آقایان دلیل خوبی بر این ادعاست.سندروم شدید برگزاری این گونه جشنهای بی مصرف نیز در استان ما،پایانی ندارد.برنامه غالب این جشنها نیز موسیقی و موسیقی و موسیقی است.در پایان هم عده ای با پسوند و پیشوند "لو" که غریبه اند با بسیاری از مردم این دیار،مورد تقدیر قرار می گیرند و باز هم هیچ حاصلی نصیب محرومیت استان نمی شود.

4- اخیرا نیز یکی از این مدل جشنها که منحصر می شود در رقص و آواز گروهی که خود را تنها بومیان این منطقه می دانند،برگزار شد.جشن یکصد سالگی شهردار بجنورد.هر چند یاد آوری تاسیس بلدیه در شهرها،و قدمت آن،از قدیم الایام نشانی برای تمدن هر منطقه بوده و هست اما سوالی که در این میان خودنمایی می کند، واکاوی دلایل تشکیل بلدیه است.

شهرداری ها تشکیل شده اند برای رفع و رجوع امور جاریه شهر و البته اندیشیدن برای طرح هایی در طراز ملی و منطقه ای.شهرداری اگر کارش شد جمع آوری زباله و لکه گیری خیابانها که نمی شود نامش را شهرداری گذاشت.نگاهی به عملکرد شهرداری ها در شهرهای بزرگ و کوچکی چون تبریز و کاشان،نشانگر معنای واقعی کارکرد بلدیه است.

شهرداری بجنورد در طول یکصد سال فعالیتش می تواند ادعا کند که بجنورد را از شکل صد سال قبل خود خارج کرده؟

آیا متراژی به عرض خیابانهای مرکزی بجنورد که اسیر سرطان ترافیک شده اند افزوده است؟

آیا برنامه ای برای جمع آوری آبهای سطحی در بجنورد و جلوگیری  از بروز حادثه،همچون حادثه ای که برای آن مادر و دختر مظلوم در میدان کارگر روی داد در این 100 سال بوده است؟

آیا طرحی در مقیاس ملی،همچون تقاطع همسطح یا غیر همسطح یا حتی میدان و المان و نمادی در خور مرکز استان خراسان شمالی با همه آنچه که در جشنها به آن می نازند،ساخته شده یا حتی در برنامه ریزی ها هست؟

آیا می شود لکه سیاه آمار پنج برابر میانگین کشوری در حاشیه نشینی شهری را از چهره شهر بجنورد زدود؟

آیا ساخت و ساز های شهری بجنورد بویی از اصالت و معماری اسلامی و ایرانی دارند؟

آیا معابر و کوچه های شهر ما که حالا به پارکینگ بزرگ خودروهای کوچک و بزرگ تبدیل شده اند می توانند مدعی ایجاد فضایی آرام برای شهروندان خسته از مسائل و مشکلات اجتماعی باشند؟

آیا فقر پنهان و آشکار و تکدی گری عیان،در شهر ما در تاریخ یکصد ساله شهر بجنورد کاسته شده است؟

آیا فرار سرمایه گذاران از بجنورد را می توان به حساب شهرداری با قدمت صد ساله دانست؟

آیا چهره نا همگون پارکها و فضای سبز و تبلیغات شهری و ... را می توان در کارنامه شهرداری یکصد ساله بجنورد قرار داد؟

آیا قراداد های صد ساله با مراکز رفاهی و تفریحی نیز جز خدمات یکصد ساله بلدیه ماست؟

حال با تمام این آیا ها و سوالات بیشمار بی پاسخ دیگری که در ذهن همشهریان ماست،باز هم می شود جشنهای چند روزه برگزار کرد و به خاطر خوشحالی دل معدودی از بجنورد پرستان،بی خیال اهداف اصلی شکل گیری بلدیه ها شد؟

/ 10 نظر / 32 بازدید

سلام دوست عزیز مطالبت عالی بود من به تازگی بازی انلاین تراوین افتتاح کردم خواهش می کنم بیا ثبت نام و بعد بازی کن تا بفهمی چه هیجان و لذتی داره اگر هم در اخر بازی نفر اول شدی جایزه های نقدی وغیر نقدی بگیر باور کن خیلی بازی جذابی هست حتما ثبت نام کن تو بازی همه چیز اموزش داده میشه ادرس :www.metravian.ir

سادات

این اسمش سندروم نیست سرطانه

احمد

بجنورد پرستان رو خوب اومدی دادا دمت گرم

مرجع وبلاگنویسان خراسان شمالی

سلام خداقوت قبول باشه طاعاتتون مطلب شما در توبنویس درج گردید. http://www.tobenvis.com/new.aspx?id=2980 منتظر حضور بعدی و ارسال مطالب زیبایتان هستیم. باتشکر

یک شهروند

خدا نبخشد آنهای که به این مردم ایثارگر و شهید پرور به خاطر دو روز حکومت خود خیانت می کنند و از طاغوتیان و شاه پرستان تجلیل می کنند ان شاالله قیامت هم با طاغوتیان محشور شوند جشن 100 سالگی تان ننگتان باد

یک دوست

سلام چقدر خالیه جای این مطلب شما در یکی از خبرگزاری های استان. آقای عربشاهی ، متاسفانه مسئولینی ( اکثرا) سر کار میان فقط و فقط به فکر زمان ماندگاری بیشترشان بر منصب هستند. چقدر هزینه این جشن صدسالگی شد!و به چه کسانی پایان مراسم شام دادند! وضعیت بش قارداش با این پول چقدر تغییر می کرد! این پولها از جیب کی داره درمیاد تا پوزشو بقیه بدن. متاسفم و ناراحت برای مردمی که یک روزی این کارها رو نپسندیدند و قیام کردند اما الان با این رفتارها و قدردانی از ادمهایی که چه بسا کوچکترین نقشی در انقلاب نداشتند دارن جولان میدن. الان داره افتخار میشه که یکجورهایی خودشونو منتصب کنند به خان و خان زاده ها!!!!. منتصب کنند به کسایی که یک زمانی طاغوتی دوآتیشه بودن. الان داره از کسانی تجلیل میشه که اوایل انقلاب بخاطر خیانتهاشون مشهور بودند. امان امان از خودپسندی و زیادی نشون دادن ادمها. جشن خوبه شادی خوبه اما در جاییکه اینهمه چاله چوله داریم چرااا؟

مهدی الهی فرد

سلام. مطلبتان بسیار بجا بود. ای کاش برنامه ای در سیمای استان می داشتید و این حرفها را آنجا بازگو می کردید.

امین

مقصر امثال شما هم هستید حضرت امیر می فرمایند یکی از دلایلی که باعث شد خلافت را بپذیرم این بود که نسبت به مسائل آگاه بودم نمی خوام مقایسه کنم ولی شمایی که علم دارید چرا چپیدید تو وبلاگتون خب بسم الله این همه خبر گذاری هست همشونم که بد نیستند امام صادق (ع) می فرمایند اگر فکر درست حاکم نشه افکار غلط جاشو می گیره کاکو جواب شهدارو چی می خوای بدی

امین

http://hellma.blogfa.com/ یه سر بزن بد نیست نمی دونم کیه